Bij de vredelievende gezindheid door Rusland uitgesproken, maakt het een vreemde indruk dat door de >Agence Russe", een officieus blad wordt medege deeld, dat de geruchten omtrent eene gemeenschappelijke bezetting van Con- stantinopel van allen grond ontbloot zijn. Niemand toch had van deze geruchten vernomen, vóór dat dit blad er melding van maakte, en men vraagt nu ook wat de bedoeling van deze verklaring zijn kan. Andrassy herwint langzamerhand veel van het verloren terrein en heeft dit hoofdzakelijk te danken aan het gemis aan handigheid der oppositie, die door te veel te verlangen, haar eigen spel be derft. Het bekende rapport door de com missie uit de Delegatie opgesteld is zoo partijdig gesteld, dat het weinig kans heeft om aangenomen te worden, Ook in de Hongaarsche Kamer heeft de regeering eene overwinning behaald, door de verwerping met groote meerder heid van het voorstel van Iraniji om het tractaat van Berlijn aan de orde te stel len, nadat de minister president ver klaard had, dat internationale tractaten niet aan eene stemming onderworpen worden om ze geldig te verklaren. De berichten omtrent de onderhande lingen tusschen Berlijn en het Vaticaan luidden in den laatsten tijd gunstiger. Er was sprake van eene regeling, waarbij het beginsel van weerszijden zou worden op zijde gezet. Thans heeft de heer Windthorst in den Pruissischen landdag voorgesteld om eenige artikelen, die uit de Pruissischen grondwet verwijderd wa ren, er weder in te brengen en daarmede vrij duidelijk te kennen gegeven, dat het centrum met die onderhandelingen niet instemt. In den Pruissischen landdag heeft de heer Virchow, zooals men weet de leider der Fortschrittspartij, inlichtingen ge vraagd omtrent de uitvaardiging van den kleinen staat van beleg. De minister heelt hierop vrij uitvoerig geantwoord zonder evenwel veel nieuws te vertellen. Hij zei de dat art. 28 der socialistenwet niet alleen moet geacht worden betrekking te hebben tot oproer maar ook tot de plannen tot vorstenmoord, die in socia listische kringen meer gebruikelijk wor den, blijkens de te Madrid en te Rome voorgevallen gebeurtenissen. Overigens had de maatregel het doel om de hoofd leiding der socialistische beweging te breken, die nog steeds ondanks de wet, Berlijn tot middelpunt had gekozen. De bladen melden, dat de Duitsche Keizer met groote geestdrift te Berlijn is ontvangen en dat zijne krachten hem het hervatten van al zijne werkzaamheden weder toelaten. Gortschakoff heeft Berlijn bezocht, doch deze stad weder verlaten, zonder Bismarck te hebben gesproken. De Deensche regeering heeft besloten >Toe, laat eens zien!" is Elize's uitroep. Ook zij begint bij het zien van het postmerk te lachen. OKarei 1 laat ons gauw eens lezen, wat zij te vertellen heeft. Quan don parle de l'ange, on en voit les allesEen brief van tante Charlotte 1 Zou zij den datum van AdolPs geboorte onthouden hebben? Dat vind ik après tout toch heel'lief, hoorl" Elize opent het couvert, waaruit, be halve een brief, ook een banknoot van f 25 te voorschijn komt. »Kijk eens aan I Zeker voor neefs spaarpot. Zal ik je eens voorlezen, Ka rel?" En meteen begint zij: Lieve nicht Elizel Als mijn geheugen mij niet bedriegt wordt uw zoon, de naamgenoot van mijn eenigen broeder en diens eenig klein kind, morgen twee jaar. Ik wensch u en hem geluk met dien dag en ik hoop, dat hij lange jaren dien naam met eere zal dragen. Gaarne zou ik hem morgen eens komen bezoekeu; maar ik durf dit niet te doen daar ik mijne talrijke haagsche relatiën ook de uwe uit vroegeren tijd niet zou willen negligeeren, en hen voorloopig geene gelden aan te vragen voor den bruidschat van Prinses Thyra, om het schandaal te voorkomen dat uit de weigering er van door het Parlement zou voortspruiten. De Deensche tweede kamer is ont bonden omdat zij de gelden heeft gewei gerd door de regeering aangevraagd ten behoeve van het eiland St. Croix. Het is niet zeker dat de regeering met de nieuwe kamer gelukkiger zal zijn. De Fransche senaat maakt weinig haast met de behandeling der begroo ting, waardoor de leden der kamer zeer teleurgesteld worden, daar zij met het oog op de verkiezing van senatoren naar huis wilden. Van deze verkiezing hangt voor het heil van den staat veel af. De kamer heeft de verkiezing van den ex-minister Decazes vernietigd. In de Italiaansche kamer werd gespro ken over wetten tegen de socialisten, doch de regeering schijnt niet gezind hierin mede te werken, daar zij de be staande wetten voldoende acht. De wond van Cairoli schijnt genezen te zijn, daar de minister weder in de kamer het woord gevoerd heeft. Tegen het ministerie zijn moties van wantrouwen ingediend. Amersfoort, den 13. December 1878. Door de Commissie ter voorbereiding eener tentoonstelling van voorwerpen door handwerkslieden vervaardigd, is de volgende circulaire verzonden aan de handwerkslieden te Amersfoort en Om streken: Door de afdeeling Amersfoort, der Ver- eeniging ter Bevordering van Fabriek- en Handwerks Nijverheid in Nederland werd besloten datbij genoegzame deelneming van uwe zijde, in den zomer van 'tjaar 1879 eene tentoonstelling zal worden ge houden van voorwerpen door handwerks lieden, 't zij mannelijke of vrouwelijke, vervaardigd. De Commissie tot uitvoering van dit besluit benoemd, noodigd u uit dit plan zooveel mogelijk door uwe medewerking te steunen. Het nut eener dergelijke tentoonstelling zal wel door uieraand betwijfeld worden; zij biedt toch eenegewenschte gelegenheid aan om te toonen wat de handwerkslieden in onze streken kunnen voortbrengen en in welke artikelen zij bepaald uitmanten boven vele anderen. Inzendingen kunnen geschieden door alle handwerkslieden die in Amersfoort of omstreken werkzaam zijn; ook patroons of werkbazen kunnen voorwerpen inzenden echter alleen onder vermelding der namen van de vervaardigers, daar alleen deze voor bekrooning in aanmerking komen, zij die in eigen woning maar zonder hulp van een werkman arbeiden, kunnen even als deze ter bekrooning worden voorgedragen. Ouder de Omstreken van Amersfoort moeten worden verstaan Hilversum, ook liefst niet zou introduceeren of recipi- eeren in uw huis."' (Elize's gezicht begint hier aanmerke lijk te betrekken.) »Mijn gedachten gaan nog dikwijls terug naar den aangenamen tijd, toen gij, met uwe ouders op Randwijk woon- det en wij elkaar dagelijks zagen. Och, Elizeliefl ik had u als kind zoo lief en ik heb zooveel luchtkasteelen gebouwd voor uwe toekomst. Ik zou de laatste zijn om iets te zeggen, dat uw echtgenoot in uwe oogen moest déprécieeren, maar ik kan toch niet verzwijgendat gij mij niet zwaarder hadt kunnen grieven, dan door uw onberaden huwelijk. Uw goe de moeder gaf door hare toestem ming er de duidelijke blijken van, dat haar hoofd veel had geleden, door het verlies van haar man, mijn onvergetelij- ken broeder; had 'ge mij tot uwe confiden- te gemaakt, dan had ik u gemakkelijk een meer gedistingeerde plaats in de maatschappij bezorgd en ik had niet al leen zonder blozen, maar met trots van u kunnen spreken. Maar dat is nu een maal voorbij en kindlief 1 ik word wat ouder. Na den dood uwer ouders be- Baarn, Soest, Bunschoten, Nijkerk, Bar- neveld, Veenendaal, VVoudenburg, Zeijst en de daar tusschen liggende gemeenten. De aard der in te zenden voorwerpen wordt geheel aan de keuze der inzenders overgelaten. Al wat eene nuttige strek king heeft, door naauwkeurige en schoone bewerking of doelmagtigheid uitmuut, zal gaarue aangenomen worden. Teekenin- gen, modellen, ornamenten, enz. zijn niet uitgesloten. Aan inzenders van artikelen, die door een of meer der bovengenoemde eigen schappen uitmunten zullen prijzen in den vorm van getuigschriften of medailles, met of zonder geld worden uitgereikt. De be oordeeling zal geschieden door eene, hier toe uittenoodige, Commissie van deskun digen. De Commissie stelt zich tevens voor, zoo mogelijk, eene verloting te organisee- ren, hoofdzakelijk bestaande uit eenige der tentoongestelde voorwerpen, welke, met goedvinden der inzenders, daartoe zullen worden aangekocht. Voor hen, die zulks verlangen, is de Commissie volgaarne bereid zich met den verkoop hunner inzendingen te belasten. Wij twijfelen niet of velen uwer zullen gaarne aan deze zaak deelnemen van den meerderen of minderen omvang dezerdeel- name toch, hangt het al of niet gelukken van dit plan af. Wij verzoeken n daarom bijgaand billet, zoo naauwkeurig mogelijk ingevuld, vóór of op den 15den Januari e.k. aan den Secretaris onzer Commissie den Heer H. W. A. van den Wall Bake te Amersfoort, of aan een der leden der in uwe gemeente nader aantegeven sub Com missie toe te zenden. Tot voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier is benoemd de HeerH. Gerritsen, en tot secretaris her benoemd de Heer Mr, J. van der Leeuw. In de op Woensdag 11. gehouden verga dering van de Amersfoortsche Tooneel- vereeniging deelde het bestuur mede, dat het vorige jaar vrij gunstige resultaten had opgeleverd, daar de voor tooneelvoorstel- lingen uitgekeerde subsidiën nog een saldo in de kas hadden gelaten. De eerste voor stelling in dit jaar had echter finantieel een zeer ongunstig resultaat gehad, en het bestuur wenschte daarom door de leden te laten beslissen, of er in dit jaar nog eene voorstelling van wege de vereeniging zou worden gegeven. De vergadering ver klaarde met algemeene stemmen, dit wen- schelijk te achten. Daarna werd besloten, na die voorstelling te beschikken over de kosten vau een eventueel uit te keeren subsidie, met dien verstande echter, dat de geheele contributie het bij het regle ment bepaalde maximum niet zou kun nen te boven gaan. In plaats van den Heer W. van Leer, die als bestuurslid moest aftreden, en niet herkiesbaar was, werd de Heer G. J. de Jong verkozen. De leden der commissie schouw ik mij zelf als het hoofd onzer familie en ik heb er behoefte aan u en uw zoon eens te zien. Ik wil gaarue het verledene vergeven en trachten te verge ten en bied u daarom aan. met uw kind dezen zomer eenigen tijd bij mij te ko men doorbrengen. Ik kan dan zelf op merken in hoever het kind naar onze fa milie aardt en hoop, dat gij, wanneer ik u weder in aanraking breng met men- schen van uw eigen stand, die gij in uwe omstandigheden niet kunt ontmoeten, zult inzien hoe noodig het is, dat gij u, althans van tijd tot tijd, weer begeeft in den kring, waartoe gij door uw geboorte en opvoeding behoort. Kom met uw kind bij mij, zoodra gij maar kunt. Rijtuig en paarden staan tot uwe dispositie. Voor uw kind zal ik eene geschikte bonne ne men, die gewend is om met kinderen van goeden huize om te gaan. Is uw toilet niet precies in orde, dan zal ik wel een modiste uit Arnhem laten komen, die in korten tijd metamorphoseert. Natuurlijk neem ik die onkosten voor mijne reke ning. Schrijf mij spoedig, wanneer ik u kan wachten. Ik zend u f 25 voor de reis. Gij reist natuurlijk eerste klasse. van toezicht (de HH. Kollewiju, Hakkert, Cost Budde en Pijzei) werden allen herko zen. De wekelijksche oefeningen der Zang- vereeniging van de afd. Amersfoort der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst zullen voortaan, in plaats van op Vrijdag, op Maandag worden gehouden, teneinde het bijwonen dier oefening voor personen van allerlei gezindheden moge lijk te maken. In de laatste bestuursvergadering dier afdeeling is Mej. J. B. van Eijken alhier benoemd tot honorair lid, als een blijk van waardeering der vele diensten door haar en hare familieleden aan het muzikale le ven hier ter stede bewezen. Op Donderdag a. s. zal de Heer Maju in de groote zaal der Sociëteit Amicitia eene voorstelling geven met den phonograaf. Onze lezers hebben zonder twijfel allen gehoord van de verrassende verschijnselen, met dit merkwaardig werktuig voortge bracht, en zullen zeer zeker de gelegenheid niet laten voorbijgaan, om zich te overtui gen, dat de wonderen, die men van den phonograaf vertelt, niet verzonnen of overdreven zijn. Den 9. dezer smaakte de heer E. Goo- sens, onderstationchef te Amersfoort het genoegen een reiziger van een wissen dood te redden. Bedoelde reiziger liep, ondanks de waarschuwing van bovenge- noemden ambtenaar, toch voorbij den in aantocht zijnden trein 55maar werd nog intijds door den heer G. daarvoor weggerukt. Deze kon zich zelf evenwel niet vrijwaren en kwam met den lokomo- tief in aanraking. De buffer wondde hem aan den rechterarm en wierp hem uit het spoor Uit Voorthuizen schrijft men dat de aanvrage om concessie voor een tramway WageningenNijkerk bij den Minister van Waterstaat gunstig is ontvangen. De liju zal loopen door Barneveld langs den Voorthuizer straatweg met een halte aan het station van den Oosterspoorweg en een halte voor Voorthuizen nabij dat dorp. Het »U. D." verneemt, dat het hulde blijk," door de ingezetenen der gemeente Apeldoorn aan HH. MM. den Koningen de Koningin bij gelegenheid van H. D. huwelijk aan te bieden, bestaat: lo. in een zilveren corbeille, waarop aan de voorzij de een juiste afbeelding van het vorstelijk slot te Arolsen, in niellé, en aan de achter zijde het monogram W. E., beide in me daillon met oranjetakken omgeven, aan de zijkanten de wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmont geheel en relief; beide wapenschilden en het wapen van Apel doorn zullen in kleuren uitgevoerd wor den; 2o. in twee zijstukken voor vruchten, geheel in den geest der corbeille bewerkt met medaillons, waarop de kerk van Arol- son en een jachtpartij aan het hof van Z. Uw neef, de baron van Halteren, meen de u onlangs in een coupé tweede klasse gezien tc hebben, maar ik heb hem ge zegd, dat dit een absurd idéé van hem was. Om geen prijs ter wereld zou ik wil len, dat mijne domestiques u in zulk een entourage zagen. Zorg vooral voor een geschikt reistoilet voor u beiden; zoodat ieder vrij mag weten, dat gij mij komt bezoeken. Ik restitueer iu de uitgave. Stel uw komst vooral niet te lang uit. Alles wat comme-il-faut is, is tegenwoor dig al buiten en ik verlang zeer u te zien. Gij zult hier weer geheel zijn als de oude. Ik teeken mij als vroeger, Uwe U zeer liefhebbende tante, Charlotte Jonkvr. van Bergen. P. S. Ik bewaar Adolf's verjaars-ca- deaux tot gij met hem hier zijt. Ik stel er prijs op, dat hij die uit de handen zijner tante ontvangt. Voor hem en voor de bonne laat ik het kleine kamertje, vlak bij den trap, in orde maken, waar gij als kind placht te logeeren." Wordt vervolgd

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2