op zal worden gevonden. De ijver waarmede de politie in Duitschland jacht gemaakt heeft op al wat naar socialisme rook, heeft haar nu en dan verblind en zonder veldoend on derzoek, werken laten verbieden of doen in beslag nemen, die allerminst geacht kunnen worden de geïncrimineerde rich ting te bevorderen. Dit is onder anderen het geval geweest met een werkje van den als zeer conservatief bekende vroe ger Oostenrijksche minister Schaffle, ge titeld Quintessenz des Socialismus, een zuiver, wetenschappelijk werk, dat reeds verschillende herdrukken beleefde en waarvan minstens een ioooo tal exem plaren van verspreid zijn. De Duitsche regeering heeft eindelijk hare fout in dit opzicht ingezien en het verbod ingetrok ken. Merkwaardig is het, dat eerst veer tien dagen na het verbod en slechts door één blad de Augsb. Allgem. Zeitung de handelwijze der regeering ten opzichte van dit werkje scherp is afgekeurd. De moed om voor hunne meening uitteko- men, van de Duitsche bladen, schijnt dus na de invoering van de socialistenwet zeer gedaald te zijn. In den Pruissischen landdag heeft het bekende voorstel van den afgevaardigde Windthorst aanleiding gegeven tot een belangrijk debatwaarin de minister Falck aan het centrum verweten heeft geene vrede te willenwelk verwijt in denzelfden geest door Windthorst werd beantwoord. Tot resultaat heeft het niet geleid. De Keizer schijnt volkomen hersteld. Hij ontvangt voortdurend deputation die hem komen gelukwenschen. Aan de on derwijzers van Berlijn heeft hij gezegd te wenschen, dat vooral het onderwijs in de godsdienst zou worden uitgebreid als middel tot bestrijding van het socialisme. In Rusland schijnt de inwendige rust veel te wenschen over te laten. Niet min der dan 400 personen zijn volgens de be richten in een enkelen nacht gearresteerd, naar aanleiding van een plan dat bestaan zou om den Keizer en eenige leden zijner familie te vermoorden. De Fransche senaat heeft de behande ling der begrooting voortgezet en daar- b'j met 159 tegen 112 stemmen een amendement van Belcastel, tot herstel van den door de kamer geschrapte post voor verhooging van de bezoldiging van kapelaans aangenomen. De kamer moet nu weder bijeen komen en men gelooft, dat zij zal toegeven, omdat het voorstel van de regeering was uitgegaan, maar vooral om met het oog op de verkiezin gen van senatoren geene botsing te ver oorzaken. De linkerzijde van den senaat heeft een manifest gepubliceerd, waarin de noodzakelijkheid wordt uitgesproken van een republikeinsche meerderheid in den senaat, om de ongelukken van het Keizerrijk te herstellen. Uit Parijs wordt gemeld dat van de het kunt doen. Reisgeld hebben we, god dank! nog wel en je behoeft noch bij Tan te, noch bij haar kennissen, je te vertoo- nen, anders dan je hier bent. Een mooi toilet en dergelijke zaken passen onze beurs niet, en je brengt ze dus eenvoudig niet mee. Geloof mij, dat zal Tante je, in haar hart, volstrekt niet kwakelijk nemen." Och; ik weet het niet. Je kent haar niet zooals ik. Zij is zoo op uiterlijke zalen gesteld. Ik verwed er wat op, dat zij on zen Adolf zal onthalen op een fransche bonne en wat zal het arme kind daarmee doen? Manlief, ik wou maar, dat de pro positie niet gedaan was. Ik kan haast niet beschuten die aan te nemen, 't Zal mij zoo'n moeite kosten om mij goed te houden." »Is dat nu waarlijk zoo'n kunst? Ik zou denken, datje volstrekt geen dingen be hoeft te doen of te zeggen, die je niet meent of die je niet goed vindt. Je eigen persoonlijkheid breng je mee en die be hoefje waarlijk niet te veranderen. Ik denk, dat het heele verblijf bij Tante je erg zal meevallen en datje, per slot, zult vinden, datje verstandig deedt, met haar tentoonstelling thans nog weinig anders meer wordt bespeurd dan de hooge prij zen voor huur enz. die zij veroorzaakte. De Groothertogin van Hessen-Darm- stadt, dochter van koningin Victoria is aan de keelziekte bezweken. Zij werd geroemd als eene zeer verstandige en ontwikkelde vorstin en als zoodanig zeer betreurd. Het huwelijk van den hertog van Connaught is voor minstens drie maanden uitgesteld. Het huwelijk der Deensche prinses Thyra wordt Zaterdag 21 December voltrokken. De verkiezingen voor de nieuwe Deensche kamer zullen den 3. Januari plaats hebben. Uit Madrid wordt gemeld dat de mi nister van binnenlandsche zaken in den Cortes heeft verklaard dat er op Cuba geen enkele opstandeling meer is, in strijd met de bewering van generaal Sa lamanca. De Itaüaansche ministerieele crisis 'blijft voortduren. Cairoli, die door den Koning werd uitgenoodigd een nieuw kabinet te vormen heeft daarvoor be dankt, evenals ook Farini, de voorzitter der kamer. Depretis is nu door den ko ning met de samenstelling van een nieuw ministerie belast, doch zoekt tot dusverre te vergeefsch naar ministers. De Zwitsersche regeering heeft naar aanleiding van eene onlangs verschenen brochure, waarin vorstenmoord wordt gepredikt, te kennen gegeven, dat zij het recht van asyl niet willende verkorten, evenwel niet kan dulden dat hare gasten bevriende mogendheden beleedigen. De Paus heeft aan den Keizer van Duitschland een brief geschreven waarin hij, aanleiding nemende uit diens toe spraak aan de onderwijzers verklaart, dat de kerk hetzelfde wil. Hij vraagt daarom vrede voor de kerk. KENNISGEVINGEN. NATIONALE MILITIE, De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de wetten van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en van den 1. Mei 1863 (Staatsblad No. 44), betrekkelijk de nationale militie, benevens het koninklijk besluit van den 17. December 1861 (Staats blad No. 127); Doen te weten, dat op Donderdag den 9den en Zaterdag den llden Januari 1879, telkens van 's voormiddag 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats hebben van jongelingen, die in den loop van het jaar 1860 geborenen alzooin 1880 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wets artikelen in herinnering: Art. 15. Jaarlijks worden voor de mi litie ingeschreven alle mannelijke ingeze tenen die op den 1. Januari van het jaar hun negentiende jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1. hij, uitnoodiging aan te nemen. En bevalt het je er niet, welnu 1 dan kom je terug. Wij hebben in ieder geval dan toch de over tuiging, dat wij meegetracht hebben de vroegere verhouding weer terug te krij gen. Ik zou haar morgen maar dadelijk antwoorden en den dag van je komst bepalen." Het idee om je geheel alleen achter te laten is eigenlijk het ergst. Zie, ik wil vreeselijk graag naar buiten, maar met om drieën. Je bent er even hard aan toe om eens vacantie te nemen als ik, en nog veel meer. Al dat werken en blokkeu doet een mensch op den duur ook geen goed. Stelje nu eens voor, dat ik er heen ga en daar buiten heerlijk met Adolf ge niet en dan onderwijl bedenk, datje hier alleen in de warmte zit en natuurlijk nog minder uitkomt dan gewoonlijk. Ver beeldt je somj, dat ik dan enkel plezier heb »Neen, met ons allen zou je meer ge nieten, dat is natuurlijk; maar de zaken staan nu eenmaal zoo, en laat ons nu toch niet zoo kleingeestig wezenom onzen jongen zoo'n heerlijke gelegenheid te ontnemen, alleen omdat ik wat uit de wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28. Juli 1850 (Staatsblad No. 44)2. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermeld tijdstip voor afgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield3. hij. van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houde. Voor ingezeten word niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is ouderworpen, of waar ten aanzien van de dienstplichtig heid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen." Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduw naar in de gemeente waar hij woont; 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft." Art. 17. »Voor de militie wordt niet ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3. de zoon van den Nederlan der, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of kolo niën woont." Art. 18. Elk die volgens art. 15 be hoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethou ders aantegeven tusschen den l8ten en 31sten Januari. »Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht." Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbren gen van 20sleingezeten wordt, is ver plicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter in schrijving aantegeven bij Burgemeester en Wethouders der gem een te waar de inschrij ving volgens art. 16 moet geschieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van f 25 tot j 100 en subsidiaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders gebo ren zijn, wordt de overlegging van eene geboorte-acte gevorderd, tot wier koste- looze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige da- hoogte behandeld worddoor iemand, die me eigenlijk niet kent." »Ja", zei Elize lachend, »ik begrijp best, dat ik er heel zoet zal moeten heen trekken. Als mijnheer mijn echtgenoot iets in zijn hoofd heeft dan weet ik dade lijk zeker, dat hij het wel zal doorzetten, ookmaar vrede heb ik er nog niet mee." Kom, laten we er nu niet langer over praten. Denk er nog maar eens over en ik ben er zeker van, dat je het geheele plan precies zoo zult gaan vinden als ik. Pakje boeltje maar bij elkaar; ga hoe eerder hoe beter naar buiten en als onze lieve jongen met frische, roode wangen terugkomt, dan zullen we allebeil heel- veel voldoening hebben van de opoffe ring, die we ons getroosten." Den volgenden dag vertrok er een brief aan Tante Charlotte, op den huize Zandheuvel, bij de Steeg, waarin de uit noodiging vriendelijk werd aangenomen. Elize schreef, dat zij, vooral ter wille van Adolf, die niet oversterk was, verlangde naar de gezonde omgeving en dat zij zelf graag eenigen tijd zou doorbrengen, in het gezelschap van haar Tante, van wie gen vóór de aangifte. Amersfoort, den 14. December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, V AN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht ze in vroegere jaren zooveel blijken van executoor verklaarde kohieren No. 5 en 6 van de personeele belasting over het dienstjaar 1878/79 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 14. December 1878. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te weten, dat het 3de aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Omslag) over het dienst jaar 1878 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 16. December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 20 December 1878. Ter vervanging van den Heer A. D. Methorst is de Heer Mr. H. Croockewit jr. alhier benoemd tot regent van het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis hier ter stede. Op de onlangs gehouden vergadering van de afdeeling Amersfoort der Vereeni- ging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid werd, behalve eenige huishoudelijke onderwerpen, ook de vraag besproken of voor de gemeente Amersfoort eene inrichting wenschelgk geacht kon worden ten naastebrj overeenkomende met dein Amsterdam sedert eenige jaren zoo gunstig werkende avondschool voor vol wassenen. Door sommige leden werd de vrees geopperd dat dergelijke zaak te Amersfoort niet zou opnemen, dat daaraan geene be hoefte wordt gevoeld. Anderen waren eene tegenovergestelde meening toegadaan en ten slotte werd het Bestuur uitgenoodigd zich met de afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en die van de liefde had ondervonden. Dat het een ge not zou wezen dien verloopen tijd samen weer eens te bepraten en dat zij daarom hoopte op zeer kalme en gezellige dagen, zonder meer logées. Zij proponeerde om haar reis acht dagen later vast te stellen, daar haar man dien dag tijd had haar naar Arnhem en opden trein naar de Steeg te brengen, omdat hij haar niet graag alleen liet reizen en dat zij hoop te, dat zij en de kleine jongen het een paar weken zonder papa zouden kunnen stellen. Op den bepaalden dag nam van Ma nen afscheid van zijn vrouw en kind bij den trein, die hen naar de Steeg zou bren gen. Adolf wilde er eerst niets van weten zijn vader achter te latenmaar het voor uitzicht op een rijtuig met twee paarden er voor bracht hem al spoedig op andere gedachten en Elize spoorde met een eenigszins bezwaard hart verder met haar kind terwijl Karei den terugtocht naar den Haag alleen ondernam. Wordt vervolgd.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1878 | | pagina 2